Like a Boss

Povýšenie

15 MINÚT
2–3 ĽUDIA

Povyšovanie je ľahké a príjemné? Ak si svoj krok správne nepremyslíte, môžete firme spôsobiť vážne komplikácie.

Povýšenie prináša radosť jednému zo zamestnancov, ale môže zarmútiť tých ostatných. Aj preto je dôležité dobre si rozmyslieť, komu dáte dôveru. A byť pripravený na to, ako novinku vo firme oznámite. A ako prípadne utešíte tých, ktorí sa povýšenia nedočkali.

„Dobrý zamestnávateľ nečaká na to, až zamestnanec dorastie na povýšenie, ale ukazuje mu cestu, kadiaľ sa k nemu dopracovať.“ - Michal Stachník, Cisco

Veľké globálne firmy dbajú na to, aby rozvoj zamestnancov mal svoj poriadok. "Pre každého v našom tíme máme jasne definovaný kariérny plán. Vie, kam ho chceme posúvať, a sám si môže povedať, aké sú jeho priority," opisuje prax v spoločnosti Cisco riaditeľ jej českej a slovenskej pobočky Michal Stachník.

Ako pripomína kariérna koučka Heather Krasna na webe Quickbase.com, existujú odporúčania, v ktorých situáciách nepovyšovať: Naopak, povýšenie je správne, ak (čím viac bodov platí, tým lepšie):

Pokojne si všetky dôvody k povýšeniu spíšte. Uvidíte tak, či sú argumenty naozaj silné a je ich dosť. Ak by ste nevolili správne a zamestnanec v novej úlohe vyhorel, bolo by to jeho zlyhanie, ale aj vaše.
Samotným povýšením práca dobrého manažéra nezačína ani nekončí. Pre atmosféru v tíme je dôležité aj vysvetlenie takéhoto kroku ostatným zamestnancom. Ak je adeptov na povýšenie viac, mali by ste sa najprv porozprávať s tými, ktorí povýšení neboli. Oznámiť im dôvody svojej voľby a motivovať ich. Nesmú mať pocit, že ste ich odstavili.

Potom prichádza čas informovať zvyšok tímu. Skôr než to urobíte, mali by ste:

Následne môžete novinku oznámiť ostatným buď e-mailom, alebo osobne. Ideálnou cestou je osobné oznámenie, ktoré doplní následný e-mail s detailnými informáciami.
Potom už môžete len dúfať, že ste sa rozhodli správne. Nebuďte nervózni, urobili ste pre to všetko.

Rada experta
Dobré správy neznesú odklad a zaslúžia si pohľad do očí. Čo však v prípade, ak to nie je možné?

Oznámiť šikovnému podriadenému jeho postup na vyššiu pozíciu esemeskou či e-mailom síce splní svoj účel, no o úrovni radšej pomlčme. Pritom nie je nič jednoduchšie ako použiť riešenie pre firemnú spoluprácu: služba Cisco Spark neslúži len na výmenu textových správ a súborov, ale priamo z nej sa možno spojiť aj prostredníctvom videa.

Pripojiť sa môžete napríklad pomocou špičkového zariadenia Cisco Spark Room Kit. Pri Full HD rozlíšení a vďaka 4K kamere dokáže Cisco Spark navodiť pocit, že ste s dotyčným v jednej miestnosti, kvalitný zvuk zase zabezpečí, že sa žiadna dobrá správa nestratí.

O pocit osobného zážitku dotyčný nepríde ani v prípade, že má k dispozícii len svoj mobilný telefón alebo laptop; pripojiť sa možno dokonca aj z webového prehliadača.

Luboš Koprda
Principal Consultant
Dimension Data Slovakia
Dimension Data
CISCO